Katedros aikštė – beatifikacijos iškilmių vieta, Vilnius

Katedros a. 1, Vilnius

Video

Nuotraukos

360

Aprašymas

2017 m. birželio 25 d. Lietuvos sostinėje Vilniuje, katedros aikštėje, arkivyskupas Teofilius Matulionis paskelbtas palaimintuoju. Iškilmėms vadovavo Šventųjų skelbimo kongregacijos prefektas kardinolas Angelo Amato, koncelebravo apie 50 kardinolų, arkivyskupų ir vyskupų, apie pusė tūkstančio kunigų. Po Mišių kalbą pasakė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Teofilius Matulionis – pirmasis lietuvis sovietinio režimo kankinys, paskelbtas palaimintuoju. Teofilius Matulionis buvo dvidešimtojo amžiaus katalikų dvasininkas, vyskupo pareigas ėjęs Rusijoje ir Lietuvoje. Už ištikimybę Katalikų Bažnyčiai, savo tikėjimui, tiesai ir dvasininko tarnystei arkivyskupas Teofilius Matulionis buvo nuteistas tris kartus, sovietų kalėjimuose ir lageriuose praleido beveik šešiolika metų. Popiežius Pijus XI apie jį yra sakęs: „Garbė lietuvių tautai, kuri davė tokį didvyrį“. Beatifikacijos mišiose dalyvavo apie trys dešimtys tūkstančių žmonių. Nemenka dalis sudarė katalikiškų Lietuvos jaunimo dienų dalyviai. Sulaukta piligrimų ne tik iš kaimyninių šalių: Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, bet ir iš JAV, Kanados ir Austrijos. Palaimintasis Teofilius liturginiame kalendoriuje bus minimas birželio 14-ąją. Ji Lietuvoje minima kaip Gedulo ir Vilties diena. Šią dieną 1941 m. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Buvo ištremta daug politikų, intelektualų bei ūkininkų. Lietuvos Vyskupų Konferencija ir Lietuvos Respublikos seimas 2017-uosius metus yra paskelbę arkivyskupo Teofiliaus Matulionio metais.

Audio gidas

Žemėlapis

Atstumas nuo jūsų mobilaus įrenginio iki objekto:

  • Didysis kelias

    31 lankytini objektai

    Šiame kelyje atrasite visas vietas, kurios susijusios su palaimintojo Teofiliaus Matulionio gyvenimu, ganytojiška veikla, kančia ir mirtimi Lietuvoje. Apkeliavę visas šias vietas dar geriau susipažinsite su palaimintojo Teofiliaus asmenybe bei atrasite Lietuvos grožį bei jos istorijos turtingumą.

  • Kaišiadorių krašto kelias

    32 lankytini objektai

    Kaišiadorių kraštas ypatingai turtingas dvasiniu paveldu ir grožiu. Šiame krašte gimė ir gyveno, dirbo ir meldėsi asmenybės palikusios neeilinius pėdsakus Lietuvos istorijoje. Kaišiadorių krašte galime surasti ypatingų maldos, dvasinio gyvenimo stotelių. Kviečiame keliauti šiuo keliu ir pamatyti mūsų Tėvynės Lietuvos ir krikščioniškojo gyvenimo grožį ir turtingumą.

  • Pal. Teofiliaus Matulionio dvasingumo kelias

    17 lankytini objektai

    Palaimintojo Teofiliaus Matulionio veikla paliko ryškų pėdsaką krikščioniškojo tikėjimo ir pamaldumo sklaidoje Lietuvoje XX amžiuje. Jis buvo ne tik kovotas už tikinčiųjų teises, bet ir tikėjimo stiprintojas, jo dėka atsirado nuolatinė Švenčiausiojo Sakramento adoracija, skleidė pamaldumą Švč. Jėzaus Širdžiai, gaivino blaivybės sąjūdžio veiklą ir t.t.. Šiame kelyje kviečiame aplankyti vietas susijusias su palaimintojo Teofiliaus dvasingumu ir ganytojiška veikla.

  • Pal. Teofiliaus pagarbos ir pamaldumo vietos

    26 lankytini objektai

    Dar esant palaimintajam Teofiliui Matulioniui gyvam jis buvo laikomas legenda. Jo asmenybės išskirtinumą pripažino ne tik jo draugai, bet ir tie, kurie jį persekiojo. Net ir sovietinė priespauda negalėjo panaikinti jo gyvenimo pėdsakų, jo gyvenimas ir kančia įkvėpė daugelį kovoti už laisvę. Šiame kelyje kviečiame susipažinsite su meno kūriniais, muziejais, įstaigomis, ekspozicijomis ir vietomis, kurių kiekviena savitai perduos palaimintojo Teofiliaus gyvenimo kelią.

  • Tautos kančios ir kovos kelias

    16 lankytini objektai

    XX amžiuje Lietuvai teko patirti dvi ypatingai žiaurias okupacijas ir karus, kurie pareikalavo daugybės aukų, tačiau laisvės troškimo neužgniaužė. Palaimintasis Teofilius ir kiti kovotojai paaukojo savo gyvybes ant Lietuvos laisvės aukuro.  Šiame kelyje kviečiame prisiminti ir aplankyti lietuvių tautos laisvės kovotojų kančių vietas, sužinoti kiek daug buvo iškentėta ir atiduota už mūsų laisvę.

  • Žūvančiųjų gelbėjimo kelias

    14 lankytini objektai

    Siautėjant žiauriam žydų genocidui nacių okupacijos metais vyskupas Teofilius Matulionis bendradarbiaudamas su vienuolėmis benediktinėmis prisidėjo prie žydų gelbėjimo veiksmų. Šiame kelyje kviečiame aplankyti žydų paveldo vietas Kaišiadorių rajone, susipažinti su daugiau didvyriškų asmenybių prisidėjusių prie žydų gelbėjimo, pamatyti vietas kur pal. Teofilius ir seselės benediktinės slėpė mažą žydų mergaitę, kuri vėliau tapo pasaulinio garso pianiste.